Nikto presne nevie kedy, kto, prečo a hlavne ako postavil tieto megalitické stavby. Je známe iba to, že vznikli hlboko v dávnoveku, na úsvite ľudských dejín. Cez mnohé štáty Európy sú pospájané pomyselnými priamkami s rôznymi kultovými miestami, vo vzdialenostiach niekoľko desiatok až stoviek kilometrov, vytvárajúc tak obrovské terénne obrazce. Sú „zasadené“ nielen do krajiny ale nachádzajú sa aj pod vodou.
Pri „projektovaní“ kamenných stavieb stavitelia všade použili rovnakú mierku označenú súčasnými historikmi ako megalitický yard, ktorý sa rovná dĺžke 82,9 cm . Kto chodil po zemi pred tisíckami rokov keď ešte nebolo objavené koleso, nepoznali kladku a nepoužívali ťažné zvieratá a projektoval a organizoval ľudí aby stavali niekoľko stotonové balvany podľa presných mierok do terénu? Chcete na to prísť sami? Zabaľte si do batoha meracie lano, kompas, uhlomer, stan a spacák a môžete sa vydať na cesty.
Avebury (Anglicko)
Toto mystické miesto sa nachádza v grófstve Wiltshire približne 120 km západne od Londýna. Tvorí ho krajinný trojuholník kde prvým vrcholom je kamenný kruh v Avebury obkolesený hlbokou priekopou. Ďalšími vrcholmi sú Longstones, dva menhiry nachádzajúce sa cca 1,5 km od Avebury a pahorok Silbury Hill. Vstupné sa neplatí a je tu omnoho menej turistov ako v známejšom Stonehenge.
Stonehenge (Anglicko)
Najznámejší kamenný kruh nachádzajúci sa blízko mestečka Amesbury postavený cca 3 tisíc rokov pred naším letopočtom. Ak nechcete platiť vstupné oplatí sa sem prísť v období počas letného slnovratu, kedy je možné prísť až ku kameňom bez platenia.
Stennes (Orkneje, Škótsko)
Dedinku Stennes nájdete na jednom z ostrovov škótskych Orknejí. Blízko nej sú dva kruhy menhirov „kamene Stennesu“ a „Brodgardov kruh“. Oba kruhy sú prístupné zadarmo a turistov je tu veľmi málo.
Carnac (Bretónsko, Francúzsko)
Najväčšia „zbierka“ dolmenov, tulumov a samostatne stojacich menhirov vôbec. Tvorí ho viac než 3000 kameňov usporiadaných do rôznych formácií v troch skupinách označených ako Ménec, Kermario a Kerlescan. Areál je oplotený, vstup je možný za vstupné zo sprievodcom alebo okolo kameňov premáva vláčik.
Er Lannic a Gavrinis (Bretónsko, Francúzsko)
Na ostrovčeku Er Lannic sa nachádza polkruh menhirov, ktorých druhá polovica je pod hladinou mora. Dátum ich vzniku sa datuje až do obdobia pred topením ľadovcov. Na Gavrinise je kamenná svätyňa s „odtlačkovými“ menhirmi, podľa ktorých je možné vypočítať rôzne matematické kombinácie.